Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Araçların en büyük gideri yakıt harcamalarından kaynaklanmaktadır. Ancak uygulanacak basit yöntemlerle yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler
11 Şubat 2020 - 15:14

 Aracınızda kullanılan yakıt türüne göre farklı yakıt tasarruf uygulamaları bulunmaktadır. Arabalarda yakıt tasarrufu planlarken arabanın şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı kullanıldığı da önemlidir. 

Aracınızda yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir;

Aracı düşük hızlarda kullanmak
Düşük viteste yüksek gaz vermemek
Motor ısınmadan hareket etmemek
Düzenli motor bakımı yaptırmak
Yakıt ve hava filtrelerini değiştirmek
Enjeksiyon temizliği
Rot ve Balans ayarlarını yaptırmak

Birçok sürücü rot ve balans ayarlarının bozuk olması durumunda tüketilen yakıt miktarının artacağını bilmemektedir. Rot ve balans ayarları araç lastiklerin aynı istikamette ilerlemesini sağlamaktadır. Rot ve balans ayarları yapılmayan araç lastikleri birbirinden farklı yönlerde gitme eğiliminde olduğundan çok fazla güç harcamaya sebep olmaktadır. Bu gücün üretimi için de daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşmektedir.

Sürüş Yaparken Yakıt Tasarrufu Sağlamak

Sürücüler yüksek hızla araç kullandığında çok fazla yakıt harcamaktadır. Bu sebeple yakıt tasarrufu için yüksek hız yapılmamalıdır. Rampalarda yüksek vites kullanarak arabanın gazına yüklenmek tahmininizin ötesinde bir yakıt sarfiyatına yol açmaktadır. Dolayısıyla rampalarda daha düşük vitesler kullanılarak aşırı gaz vermekten kaçınılmalıdır. 

Aynı şekilde araba kullanırken düşük viteslerde yüksek gazla ilerlemek yakıtın büyük bir bölümünün yanma olmadan egzozdan atılmasına sebep olacaktır. Sürücü tabiri ile arabanın bağırtılması yüksek yakıt sarfiyatına sebep olmaktadır. Sürücüler yol koşullarına uygun vites ve gaz kullanımı yaparak önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayabilir.

Boş Viteste Gitmek Araba Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

Herkesin merak ettiği ve sürücülerin en fazla yaptığı hatalarda biri yokuşlardan inerken vitesi boşa almaktır. Boş vitesle yokuş inmek yakıt tasarrufu sağlamaz. Çünkü iniş sırasında motor ve aksamları çalışmaya devam etmektedir. Boş viteste ilerlerken her ne kadar araçlarda bulunan yol bilgisayarlarında anlık tüketim sıfır (0) görünse de bu göstergeler vites / enjeksiyon odaklı çalıştığından böyle göstermektedir. Vitesin boşa alınarak ilerlendiği durumlarda pistonlara gelen yakıt yanmadan egzozdan atılmaktadır. Yani boş viteste ilerlemek yakıt tasarrufu sağlamadığı gibi sürüşün tehlikeye atılmasına da yol açmaktadır. Araçlar boş viteste yüksek hızlara ulaşır ve aracın kontrolünü kaybetmek daha kolay hale gelir.

Araç Durumuna Göre Tasarruf

Yüksek motorlu araçlar uzun yol seyahatlerinde daha ekonomik yakıt tüketimi yaparken şehir içi kullanımda durup kalkmalardan dolayı yakıt tüketimi artmaktadır. Motoru düşük olan araçlar da şehir içinde yakıt avantajı sağlarken uzun yolda bu durum tersine dönmektedir. Bunun sebebi araçların motor gücünden çok ağırlığından kaynaklanmaktadır. Uzun yolda yüksek motorlu araç daha az yakıt harcarken düşük motorlu araçlara daha yüksek hıza ulaşmak için daha fazla yakıt tüketmektedir. Buna nazaran şehir içinde düşük motorlu araç hafif olduğundan daha az yakıt tüketmektedir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum