Sıfır Araç Alırken Ödenen Vergiler

Ülkemizde araçların bu kadar yüksek olmasının başlıca sebepleri arasında devlet tarafından uygulanan vergilerin payı büyüktür. Alacağınız bir aracın gerçek değerine eklenen vergiler bu arabanın değerin 3 katına kadar çıkmasına yol açıyor.

Sıfır Araç Alırken Ödenen Vergiler
14 Şubat 2020 - 01:53

Sıfır araç alırken ödenen vergiler arasında;

Katma Değer Vergisi (KDV)
Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)

Gibi vergi çeşitleri bulunuyor. Sıfır araçlara uygulanan bu vergilerin uygulanma oranları ve şekilleri birbirinden tamamen farklı şekillerde hesaplanmaktadır.

Araçlarda Katma Değer Vergisi (KDV)

Sıfır araç almak isteyen herkes arabanın gerçek değeri üzerinden % 18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) ödemesi yapmaktadır. KDV iğneden ipliğe denilen tabir ile her üründen farklı oranlarda alınan bir vergi türüdür. Katma Değer Vergisi devletin en önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Sıfır araç alırken ödenen KDV oranı sabittir ve % 18’dir. Alacağınız aracın markası, modeli ve özellikleri uygulanacak KDV oranını etkilemez.

Araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Sıfır araç alırken fiyatların aşırı artmasında en etkili vergi Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’dir. Çünkü ÖTV uygulanırken birçok husus göz önüne alınmaktadır. ÖTV hesaplanırken ilk dikkat edilen arabanın satış değeridir. İkinci dikkat edilen husus aracın motor hacmidir. Motor hacmi yükseldikçe ÖTV oranları da aynı ölçüde artmaktadır. Ülkemizde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulamalarında oranlar % 45 ile % 160’lara kadar çıkmaktadır. Yani alacağınız aracın değerine ve motor hacmine göre aracın gerçek değerinin bir buçuk katına kadar Özel Tüketim Vergisi ödeyebilirsiniz.

Araçlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)

Sıfır araçlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi aracı satın aldıktan sonra yapılmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamasında iki husus dikkate alınarak ödenecek vergi hesaplanmaktadır. MTV hesaplanırken dikkat edilen ilk husus aracın üretim yılı yani yaşıdır. İkinci MTV belirleme kriteri isi aracın motor hacmidir. 
Motor hacmi yükseldikçe ödenecek MTV tutarı da artmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde aracın yaşı büyüdükçe ödenecek vergi miktarı düşmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi her yıl yapılmaktadır. Her yıl yeniden değerlenen vergi oranları ile MTV Ocak ve Temmuz ayı olmak üzere iki taksitte ödenebilmektedir. İsteyenler MTV ödemesini Ocak ayında tek seferde yapabilir.

Araç Fiyatlarını Artıran Diğer Hususlar

Araçların fiyatlarında artışa sebep olan diğer hususların başında döviz kurları gelmektedir. Çünkü ülkemizde kullanılan araçların çoğu yurt dışından döviz karşılığında alınmaktadır. Bu sebeple döviz kurlarında yaşanan artış araba fiyatlarını etkilemektedir. Bunun dışında Gümrük Vergisi uygulamaları da araç fiyatlarını artırmaktadır. Araç fiyatlarına bir de firma kârı eklenmektedir. Dolayısıyla araçlara uygulanan vergiler ve diğer hususlar alacağınız aracını değerinin 3 katına kadar çıkmasına sebep olmaktadır. Otomotiv sektöründe yaşanan daralmalarda Devlet tarafından uygulanan vergi indirimleri uygun fiyatla araç almak isteyenler tarafından değerlendirilebilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum