Sararmış Farlar Nasıl Temizlenir?

Kim daha yeni satın almış olduğu halindeki gibi parlak ve canlı görünümde bir arabası olsun istemez ki? Birçok araba kullanan kişi tam da bu tür bir duyguyla düzenli bir şekilde arabasının dış bakımlarını yapar.

Sararmış Farlar Nasıl Temizlenir?
13 Şubat 2020 - 01:15

Kirlerden temizlemek adına onu dikkatli bir biçimde yıkar ve arabanın alındığı ilk günkü gibi parlak görünmesi için gereken bütün uygulamaları gerçekleştirir. Fakat bu süreçte ihmal edilmiş olan bir şey vardır ki o da araba farlarının temizliğidir. Hâlbuki far temizliği yalnızca bedii açıdan değil emniyet açısından da düşünüldüğünden çok daha önemlidir.

Araba Farları Neden Sararır?

Hiç kimse tozlanmış ve kirli bir görüntüye sahip olan bir araca binmeyi tercih etmez. Yalnız arabanızı yıkama sırasında farlarının üstünden suyla geçmek farların temiz gözükmesini sağlasa dahi parlaklık için kâfi değildir. 

Genel itibariyle gün ışığı altında pek de fark edilir olmayan bu husus özellikle gece sürüşlerinde kendini belli etmektedir. Bu noktada gerek yol üzerindeki mani, kasis, araç ve ufak hayvan dostlarımızı görmek gerekse karşıdan gelmekte olan aracın sizi görebilmesi bakımından far parlaklığına dikkat edilmesi gerekmektedir. 
Araç farları her tür darbeye dayanıklı olması adına bir çeşit plastik malzeme şeklinde de düşünülebilecek polikarbon malzemeden yapılmıştır. Bu sebeple kristal netliği zaman içerisinde yitip sararabilmekte ya da soluklaşabilmektedir. Bu son derece normal bir durumdur.

Sararmış Olan Farlar Nasıl Parlatılır?

Araç farı parlatma işlemi araç sahiplerinin kendi başlarına da uygulayabilecekleri bir metottur. 

Bu noktada alternatif metotlara hep beraber bakalım;

Şayet far yüzeyi çok da pis değilse otomobil pastası ile araç farı temizlemek süratli temizlik için en pratik ve kolay metottur.

Araba farları fazlaca kirli ve sararmış bir ton almışsa zımpara ile far temizliği ahşap zeminlerdeki fazlalıkları yok etmek için kullanılan zımpara aynı şekilde farların ilk alındığı zamandaki gibi parlak olmasında da kullanılabilmektedir. Bu metotta genellikle 1500 veyahut üstü numaralanmış zımparalı kâğıtlar da tercih edilebilmektedir.

Günde iki ya da üç kez dişlerimizi temizlemek maksadıyla kullanmakta olduğumuz diş macunu benzer biçimde araç farlarının temizliği için de kullanılabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak diş macunu farın belli başlı kısımlarına sürülür. Akabinde farlar bir bez vasıtasıyla ovalanır. Daha sonra da temiz bir bez ile macun kalıntısı alınır.

Far Temizleme İşlemi

Sararmış olan farları eski haline getirmek için herhangi bir otomotiv servisinden destek almak da elbette bir seçenektir. Fakat bu işlemi kendi başınıza uygulamanız da olanaklı ve son derece basittir. Zira sararma ve farların soluk ya da mat bir görünümde olması hem arabanın dış görüntüsü bakımından hem de sürüş emniyeti bakımından hiç de olumlu olmayan birtakım tesirlere sahip olabilmektedir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum