Otomobiller Neden Ülkemizde Pahalı?

Ülkemizde otomobil fiyatlarının pahalı olmasının ilk sebebi otomobillere uygulanan yüksek vergi oranlarıdır. Diğer bir sebep ise yüksek döviz kurları ve yerli üretim yapılmamasıdır.

Otomobiller Neden Ülkemizde Pahalı?
11 Şubat 2020 - 18:25

Otomobillerin ülkemize girişinde ve satışından birçok vergi alınmaktadır. Bir otomobil satın alırken ödenen vergiler otomobilin gerçek değerinin üzerine çıkmaktadır. 
Otomobillere uygulanan vergiler şöyledir;

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)
Katma Değer Vergisi (KDV)
Gümrük Vergisi
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) (alımdan sonra)

Bir otomobilin alınmasında bu vergilerin uygulanması almak istediğiniz otomobil değerinin 3 katına kadar çıkmasına sebep olmaktadır.

Döviz Kurlarının Otomobil Fiyatlarına Etkisi

Otomobil üretimi yapan ülkelerde maliyetler aynı kalırken ülkemizde sürekli değişen döviz kurları bir otomobilin fiyatında önemli bir artış kaynağı olmaktadır. Döviz kurunda meydana gelen 10 kuruşluk artış 50 bin Dolar veya Euro değerindeki bir otomobilin fiyatını 5 bin TL artırmaktadır. 

Döviz kuru artışından etkilenen 5 bin TL üzerine vergiler de eklendiğinde bu tutar 15 Bin TL’ye kadar yükselmektedir. Yani 50 Bin Dolar veya Euro değerindeki bir otomobile döviz kurunda yaşanan 10 kuruşluk artışın bize maliyeti 15 Bin TL’ye kadar olmaktadır. Ülkemizde daha ucuz otomobillere binebilmemiz için öncelikle yerli otomobiller üretmeliyiz.

Otomobil Fiyatlarında ÖTV Etkisi

Otomobillerden alınan Gümrük ve Katma Değer Vergilerinin oranları sabit kalırken Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) arabanın özelliklerine göre artan bir orana sahiptir. Otomobil fiyatlarının ülkemizde bu kadara pahalı olmasını sağlayan en önemli sorun ÖTV uygulamasıdır. Bir otomobilin motor hacmine ve satış fiyatına göre ÖTV oranı % 45’ten % 160’lara kadar çıkmaktadır. Bu sebeple otomobil fiyatlarında artışın ve pahalılığın başlıca sebebi olarak ÖTV gösterilmektedir.

Ucuz Otomobil Var Mı?

Dışarıdan gelen otomobillerde düşük motorlu seçenekler biraz daha uygun fiyatlara sahip olma şansı vardır. Fakat daha ucuz otomobil almak isteyenler için montajı ülkemizde yapılan ve yerli üretim diye tanımlanan otomobiller bulunuyor. 
Ülkemizde en uygun fiyatlarla sahip olabileceğiniz markalar arasında Fiat, Renault, Toyota ve Ford bulunmaktadır. Çünkü bu otomobillerin üretimi olmasa da montajları ülkemizde bulunan tesislerde gerçekleştiğinden fiyatları daha ucuzdur. Ancak bu marka otomobilleri alırken de KDV ve ÖTV uygulaması yapılmaktadır.

Otomobil almak isteyenlerin yerli montajı yapılan otomobillerde tek kazancı Gümrük Vergisi olmamasıdır. Motorlu Taşıtlar Vergisi otomobilin alındığı tarihten itibaren her yıl ödenmektedir. MTV ödemeleri Ocak ve Temmuz ayları içerisinde iki taksit olarak ödenebildiği gibi her yılın Ocak ayında tek seferde de ödenebilir.

Otomobillerin Yıllık Maliyeti Nedir?

Otomobil sahipleri otomobillerini hiç kullanmasa dahi her yıl belirli bir maliyete katlanmak durumundadır. Maliyetler ise şöyledir; Motorlu Taşıtlar Vergisi, Zorunlu Trafik Sigortası, Muayene Ücreti (Ticariler 1 Yıl, Özeller 2 Yıllık), Kasko (İsteğe bağlı) ve periyodik bakım giderleridir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum