Otomobil Nasıl Yıkanmalı?

Otomobil temizliği denildiğinde ilk akla gelen şey otomobilin yıkanması işlemidir. Temiz otomobiller hem görsel açıdan hem de aracın boyası açısından önemli avantajlar sağlar.

Otomobil Nasıl Yıkanmalı?
11 Şubat 2020 - 18:39

Bu temizleme işleminin ise tam anlamı ile doğru şekilde yapılması, daha iyi sonuçlar alabilmenize olanak sağlar.

Yıkamada Dikkat Edilecekler

Otomobil yıkama işlemleri öncesinde ve sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ile mükemmel sonuçlara ulaşabilmek mümkündür. 

Bu dikkat edilecekler ise;

Otomobili güneş ışığı altında yıkamamak
Yıkama işlemi için sabah erken saatleri veya öğleden sonraki serin zamanları seçmek
Yıkama işlemi esnasında bulaşık deterjanı, sabun gibi malzeme kullanmamak
Yıkama işleminde oto şampuanı ve bu iş için özel üretilen temizleyicileri kullanmak
Otomobili ılık su ile yıkamak
Yıkama esnasında yumuşak bez kullanmak
Olarak sayılabilir. Bu hususlarda gösterilecek özen ile otomobilinizi tertemiz hale getirirken boyasına da zarar vermemiş olursunuz.

Yıkama Aşamaları

Otomobil temizliğine öncelikle jant ve tekerleklerden başlayarak, bu kısımların yıkanması ve çamurların akıtılması gerekir. Bu şekilde jant ve tekerleklerden çıkabilecek çamurun, otomobil gövdesine ya da boyasına zarar vermesini önlemiş olursunuz. 

Jant ve tekerlek tipine uygun fırça ile yıkama sonrası otomobilin yıkanması aşamasına geçilebilir. Otomobilin yıkanmasında ise önce tepe kısım sonra sırası ile ön, yan kısımlar ve arka bölüm şeklinde ilerlenmelidir. Yıkanılan alanın işini bir seferde bitirmek de tavsiye edilen bir konudur yani köpükleme ve durulama işlemlerinin peş peşe yapılması daha verimli sonuç almaya neden olur. 

Otomobil temizliğinde en az ayda bir kez olmak üzere kapı içlerinin temizliği de gerekir. Durulama işleminde de suyun yukarıdan aracın tüm yüzeylerine tatbik edilmesi gereklidir.

Durulama ve Kurulama

Otomobilin bu şekilde durulanma işleminden sonra yumuşak ve bu işe uygun bir bez vasıtası ile detaylı olarak kurulanması gerekir. Kurulamada kullanılacak bezin, otomobil kurulamak için imal edilmiş bir bez olması araç boyasının çizilmesi gibi istenmeyen durumlardan sizi korur. Bu şekilde gerçekleşen yıkama, durulama ve kurulama işlemleri sonrasında dilerseniz aracınıza cila işlemi de uygulayabilirsiniz. Bu konuda cila kullanım koşulları ve uygulamasına dikkat edilerek işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Yıkamada Kullanılacaklar

Otomobil yıkama işleminde, oto şampuan tarzı temizleyiciler yanında boya koruyucu etkisi olan katkılardan da yararlanabilirsiniz. Otomobil yıkama işleminde sert fırça kullanılmaması çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ayrıca otomobilin yıkanması ve temizlenmesi işlemlerinde jant temizliğine özel sıvı yanında lastik parlaklığı için sprey, iç temizliğe özel sıvı ve cam temizlikleri için de cam temizleme sıvısı kullanımı gereklidir.

Otomobil camlarının bu işe özel üretilen sıvı ile yıkanarak kir ve yağ benzeri maddelerden tam anlamı ile arındırılması önem taşır. Su ve bez ile temizleme işleminde camda yağ kalacağı ve bununda soğuk ve yağmurlu havalarda hızlı buğulanma gibi istenmeyen durumlara neden olacağı göz ardı edilmemelidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum