Önden Çekişli Arabanın Faydaları

Yeni araba alacaklar ya da arabasını değiştirmek isteyenler açısından önden çekişli aracın özelliklerinin bilinmesi fayda sağlar.

Önden Çekişli Arabanın Faydaları
13 Şubat 2020 - 20:02

Çekiş gücü ile ilgili bilgilere sahip olmak önemlidir. Arkadan çekiş gücüne sahip olan araçlara nazaran, önden çekiş gücüne sahip olan araçların bazı avantajları bulunur.
Önden çekişli arabanın faydaları şu şekildedir:

Kış şartlarında daha iyi kullanılır

Arabanın kaymasını önler
Arabanın yol tutuşu daha iyidir
Zor yollarda araç daha kolay toparlanır
Maliyeti daha düşüktür
Özellikle zor ve dar yollarda önden çekiş gücüne sahip araçlar, diğerlerine göre daha iyi performans sağlarlar. Pek çok avantaja sahip olmaları nedeni ile önden çekiş gücüne sahip araçlar daha çok tercih edilir.

Önden Çekişli Arabanın Özellikleri

Önden çekiş gücüne sahip olan araçlar çevreye daha az zarar veren araçlar olarak karşımıza çıkar. Ayrıca bu araçlar sürücülerine konfor sunarlar. Arabanın parçaları bütün bir kutu içinde olduğundan dolayı yağlama işlemleri daha kolay yapılır. Önden çekişli araçlar ani virajlarda dönerken kolay kolay savrulmaz. Kontrol altına alınmaları daha kolaydır. Genel olarak araçlarından yüksek bir performans isteyen kişiler önden çekişli tercih ederler.

Önden Çekişli Arabanın Dezavantajları

Araba satın alırken pek çok konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırız. Aracın performansı ve yakıtı gibi konuların dışında teknik konularda da aklımızda sorular olur. Bunların başında hangi çekiş gücüne sahip olan araçların daha iyi olduğu konusudur. Bu konu kişilerin hangi amaç için kullanacağına göre değişiklik gösterir. Önden çekiş gücüne sahip olan araçlar çok lüks araçlar değildir. Performansı arkadan çekişli olanlara göre daha düşüktür. Spor modelleri daha azdır.

Önden Çekişli Arabaların Motorları

Motorlu araçları birbirinden ayıran en temel özellik çekiş sistemi farklılıklarıdır. Çekiş sistemine göre arabanın yakıtı, fiyatı, performansı ve sürüşü değişiklik gösterir. Bir arabanın motorunun önden çekiş gücüne sahip olması, motorun ön tekerleklerinde güç olduğu anlamına gelir. 

Motorların içinde bulunan düzenekler, motorun konumu ve çekiş durumuna göre değişiklik gösterir. Önden motorlu olan araçların çekişleri önden de, arkadan da olabilir. Ya da tam tersi olarak arkadan motoru olup önden çekişli düzeneğe sahip olabilirler.

Çekiş Sistemi Neyi İfade Eder?

Çekiş sistemlerinin pek çok çeşitleri bulunur. Çekiş sistemi değiştikçe arabanın çalışma şeklinde de değişiklikler meydana gelir. Çekiş sisteminde olmazsa olmaz olan, diferansiyel sistemdir. Çekiş sistemi tiplerinden ilki, iki tekerlekle en çok tercih edilen önden çekişli araçlardır. Diğer çekiş sistemi ise, performansı bakımından tercih edilen arakadan çekiş sistemidir. Dört çarpı dört olarak bilinen diğer çekiş sistemi de farklı tip de diferansiyele sahiptir. Bu araçlar daha çok arazi araçları olarak bilinir. Çekiş güçlerini dengeli bir şekilde hem öne hem de arakaya dağıtır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum