Kolay Park Etme Teknikleri

Araba kullanmayı yeni öğrenmiş olan kişiler için zor olan kısımlardan bir tanesi de park etme konusudur. Park etmek sadece yeni öğrenenler için değil, tecrübeli kişiler içinde zaman zaman zor oluyor.

Kolay Park Etme Teknikleri
11 Şubat 2020 - 15:06

Çünkü arabayı park etmek yetenek isteyen ve aklını kullanarak hareket edilmesi gereken bir eylemdir. Birçok şekillerde araba park etmek teknikleri bulunuyor. Bunlar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Sizde artık arabanızı park ederken zorluk yaşamayacaksınız.

Paralel park etme tekniği
Dikey park etme teknikleri
Geri geri gelerek arabayı park etmek

Düz bir şekilde park etmek gibi tekniklerden en kolayınıza geleni uygulayarak sizde arabanızı rahatlıkla ve kolay bir şekilde park edebilirsiniz.

Paralel Park Etme Tekniği

Sizlere paralel bir şekilde arabanızı nasıl park edeceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Arka arkaya sıralı bir şekilde duran araçların içerisine en kolay park etme tekniği paralel park etmedir. İki aracın arasına girmeniz için önce öndeki aracın aynaları kendi aracınızla paralel olacak şekilde hizalamasını yapınız. 

Sonra 30-40 derecelik açı ile boşluğa giriniz. Aracınızın ön tarafını kurtardığınızdan emin olduğunuzda direksiyonu tam tersi yönüne çeviriniz. Sonra arabayı düz konuma getiriniz. Aracınız düz bir şekilde boşluğa girdikten sonra diğer araçların çıkabileceği şekilde aracınızı ileri geri hareket ettirerek orantılı bir şekilde hizalamasını yapınız.

Dikey Park Etme Teknikleri

Paralel park etme tekniğini anlattıktan sonra şimdi sizlere dikey park etme tekniğini anlatacağız. Kendi içerisinde iki kısma ayrılıyor. Bunlar ise geri geri park etme ve düz bir şekilde park etme şeklindedir. Bunlar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Geri Geri Park Etme Tekniği

Aynalardan faydalanarak aracı geri vitese takarak arkaya doğru gidip iki aracın arasına veya başka bir alana rahatlıkla park edebilirsiniz. Burada önemli bir nokta ise geri geri gelirken çevrenizi kontrol etmeniz olacaktır. Farkında olmadan insanlara veya görmediğiniz bir cisme çarpabilirsiniz. Kör nokta denilen bagajın altında kalan kısımdan zarar görebilecek bir canlı olmadığından kaza yapmanın önüne geçebilirsiniz. Bunlar için park sensörü yardımcısını kullanın.

Düz Bir Şekilde Park Etmek

Genel olarak park yeri sorunu olmayan en kolay park etmek tekniklerinden birisidir. Düz bir şekilde bir aracı park etmek için önce aracı ön kısmından hedeflenen yere sokarsınız. Sonra ise park etme işlemini tamamlamış olursunuz. Düz bir şekilde park ederken diğer araçların çıkmalarına mani olmayınız.

Park Etmekte Zorlanıyorsanız Bunları Denemelisiniz

Eğer park etmekte zorlanıyorsanız şunları yapmanız sizlere fayda sağlayacaktır.
Park edecek geniş alanlar bulunuz.
Eğer geniş alan bulmakta zorlanıyorsanız farklı park alanları bulmaya çalışınız.
Risk almadan önce bu şekilde pratik yapınız.

Eğer zorluk çekiyorsanız çevrenizden yardım isteyiniz ve bundan çekinmeyiniz.
Aynalarla görmeyi öğrenene kadar bu şekilde pratik yapıp yardım almanız size tecrübe kazandıracaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum