Kaygan Zeminde Araç Kontrolünü Sağlama

Kış aylarında yerlerin kaygan hale gelmesi en çok sürücüleri zorlamaktadır. Kar, yağmur gibi doğal faktörlerin otomobil sürücülerini zorladığı bilinen bir gerçektir. Bu gibi durumlarda normal günlere oranla çok daha dikkatli olunmalı ve hem yayaların hem de sürücülerin hayatları tehlikeye atılmamalıdır.

Kaygan Zeminde Araç Kontrolünü Sağlama
13 Şubat 2020 - 21:33

Kaygan zeminlerde araçlarının kontrolünü nasıl sağlayacağını bilemeyen pek çok sürücü bulunmaktadır. Aslında doğru lastik takıldığında ve araç biraz daha dikkatli kullanıldığında herhangi bir problem oluşmayacaktır. Fakat gene de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalarından ilki satın alınan ve kullanılan lastiklerin yol tutuşudur. 

Her lastik farklıdır ve farklı yüzeyler için üretilmiştir. Yüzeyi çok geniş olmayan lastiklerin yol tutuşunun daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebeple lastikler arada kontrol ettirilmeli ve özellikle karlı havalarda kış lastiği takılmalıdır.

Kaygan Yollarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaygan yollarda dikkat edilmesi gereken pek çok önemli detay bulunmaktadır. 
Araç kullanırken istenmeyen olayların yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

Bunlardan ilki araç lastiklerinin havasıdır. Havası sönmüş lastikler fren anında gecikmelere yol açabilir.

Kaygan yollarda hız sınırı kesinlikle aşılmamalı ve direksiyon hakimiyeti sağlanmalıdır.

Herhangi bir kaza anında ani manevralardan kaçınılmalı ve hemen frene basılmalıdır.

İki el daima direksiyonda olmalı ve sürüş anında telefon tarzı eşyalar kullanılmamalıdır.

Bu gibi ufak detaylar hayat kurtarabilir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde sorun yaşamadan yolculuk etmek mümkündür.

Araç Mesafesinin Oranı

Kış aylarında sık sık karşılaşılan kaygan zeminlerde araç mesafesinin önemi büyüktür. Öndeki araçla aradaki mesafe daima korunmalı ve kazaların önüne geçilmelidir. Dip dibe ilerleyen araçların kaza yapma ihtimalleri çok daha yüksektir. Yalnızca sürücü için değil önde ilerleyen aracında ani fren yapması çarpışmalara yol açacaktır. Bu gibi durumların oluşmaması için mesafesinin korunması son derece önemlidir.

Kış Lastiği Ne İşe Yarar?

Kaygan zeminde yolculuk denince akla ilk olarak kış lastiği gelmektedir. Kış lastikleri mevsime uygun olarak tasarlanmış özel lastiklerdir. Kış aylarında kış lastiği taktırmak kesinlikle zorunludur. Bu tarz lastiklerin ömrü ortalama 5 yıldır. Yani bir kez alındığında uzun süre kullanmak mümkündür. Işık almayan bir ortamda saklanabilen kış lastikleri sağlamlığını uzun süre koruyacaktır. Fakat gene de hava basıncı ve diğer detayları kontrol ettirilmeli ve trafiğe o şekilde çıkılmalıdır.

Akü ve Yakıt

Kaygan zeminde sorun yaşamamak için yalnızca lastikler değil akü ve yakıt durumu da kontrol ettirilmelidir. Soğuk aylarda aküde soğuyacaktır. Bu gibi durumlarda kendisini daha çok zorlayacağından şarjı azalabilir. Trafikte problem yaşamamak için hem yakıt deposu hem de akü mutlaka kontrolden geçirilmelidir. Kaygan yolda görüşün bozulması aracın kaymasına yol açabilir. Bu sebeple cam silecekleri mutlaka çalışır halde olmalıdır. Güvenli bir yolculuk için tüm bunlara dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum