Karda Araç Nasıl Kullanılır?

Ülkemizin birçok kısmı kış mevsiminde yoğun bir kar yağışı almaktadır. Dolayısıyla evde oturan kitle kadar çalışan ve gezen kitlelerde bulunmaktadır.

Karda Araç Nasıl Kullanılır?
12 Şubat 2020 - 00:38

Durum böyle olunca tabii, sürücü ve yayalar için trafik oldukça zorlu bir süreç olmaktadır. Özellikle sadece kar yağışı değil, buna ek kar yağışı sonra devam eden soğuk ile buzlanmadan büyük risk teşkil etmektedir. Bu nokta da sürücülere çok daha fazla sorumluluk yüklenmektedir.

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

Yol koşulları her anlamda zor olmaktadır. Ancak özellikle araç kullanırken belli başlı noktalara dikkat etmelisiniz. 

Bunlar;
Kış Bakımınızı Yaptırmak,
Araç Takip Mesafesi,
Ani ve Sert Hareketlerden Kaçınmak,
Karlı Buzlu Havada Yokuş Aşağı İnip- Çıkmak,
Sileceklerin Donması ve Camların Buğulanması,
Karda Patinaj Çeken Arabalar,
Vites, gibi noktalara dikkat ederseniz, en azından oluşabilecek minimum hasarları önlemiş olacaksınız. 

Şimdi bu noktaları biraz daha detaylı inceleyelim.

Kış Bakımını Yaptırmak

Araçlar için kış bakımı en dikkat edilecek noktalardan birisidir. Daima mevsim koşullarına göre yapılmalıdır. Arabanızı kış sürüşüne bu alanda hazırlamalısınız.

Araç Takip Mesafesi

En fazla yapılan diğer bir hata ise takip mesafesine asla uymamaktır. Bunun için en dikkat edilecek noktalardan birisidir takip mesafesi. Normal koşullarda araç takip mesafesi kilometrenin yarısı kadardır. Örnek olarak 70 km hızla giden bir sürücünün araç takip mesafesi 35 Km kadar olması gerekmektedir.

Ani ve Sert Hareketlerden Kaçınmak

Fren ile gaza sert basmak kesinlikle tehlikeli bir durumdur. Özellikle ABS fren sistemi olmayan araçlarda frene hafif ve yumuşak bir şekilde basılmalıdır.

Karlı Buzlu Havada Yokuş Aşağı İnmek ve Çıkmak

Karlı ve buzlu yollarda özellikle yokuşlar epeyce zulümdür. Çünkü aşağı inerken aracın savrulması ve kayması çok olası bir durumdur. Bunu önlemek adına kesinlikle vites küçültülmemelidir. 

Ardından belirli aralıklarla ayağınızın fren pedalın olması yeterlidir. Aracınızın arka kısmı kaymaya başlarsa freni bırakarak, direksiyonu aracın arka kısmının gittiği yöne doğru kırmalısınız. Karlı zeminlerde sürüş yaparken özellikle taze ve henüz ezilmemiş zeminler tercih edilmelidir.

Sileceklerin Donması ve Camların Buğulanması

Kışın en fazla karşılaşılan durumlardan bir diğeri de sileceklerin donup araba camına yapışmasıdır. Bunu önlemek adına cam ve sileceklerin arkasına parça koymanız yeterlidir. (Karton vb.)

Karda Patinaj Çeken Arabalar

Karda aracınız patinaj yapmasını önlemeniz için ilk yapmanız gereken nokta, ayağınızı gazdan hafifçe çekmek olacaktır. Ardından vitesi bir üst seviyeye çıkarmanız yeterli olacaktır. Ancak bazı durumlarda tabii aracı hareket ettirebilmek için patinaj yapmak şarttır.

Vites

Bu konu için özellikle kaygan zeminlerde vitesi boşa almak iyi bir tercih olmayacaktır. Çünkü kaygan zeminlerde tekerlekler daima çekiş gücünde olmalıdır. Böylece kış mevsimi sizlere sorun olmadan rahatlıkla geçebilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum