Jantlar Nasıl Temizlenir?

Araçlarınızın jantları, ister orijinal olsun ister ikinci el, mutlaka temizliğe ve bakıma ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda, sahibi olarak ona gerekli olan bakımı, araç yıkama hizmeti veren yerlerden satın alabilir ya da kendiniz sağlayabilirsiniz.

Jantlar Nasıl Temizlenir?
11 Şubat 2020 - 18:21

Zamanınız olduğu bir gün, özel olarak kendinizi araç temizliğine ayırabilir, detaylı olarak hem tüm aracınızı hem de jantlarını özenle temizleyebilirsiniz.

Jantlar Temizlenirken Kullanılacak Malzeme Listesi

Jantlarınızı temizlerken, bazı önemli eşyalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu eşyalar, sizlere temizlik esnasında kolaylık sağlayarak, çok daha efektif bir temizlik sağlamanıza yardımcı olacaktır. Özel üretim olan bu ürünleri, farklı muadilleriyle de kullanabilirsiniz. 

Bu ürünler sırayla:

Parlatma için fırça,
Araç için özel üretim şampuanı,
Yumuşak sünger,
Jantlara öze asit olarak kullanılmaktadır.

Dilerseniz, aracınıza özel ürünlerinizi bir kova içerisinde, bagajınızda saklayabilirsiniz. Böylece bagajınızdaki ürünlerinizde dilediğiniz zaman jant temizliği de yapabilirsiniz. Küçük ve kolay yerleştirebileceğiniz ürünler, araç bagajınızda da çok yer kaplamayacaktır.

Jant Temizliği Adımları Nasıl Olmalı?

Yukarıda sayılan ürünlerle araçlarınızın jantının temizliğini kolayca sağlayabilirsiniz. Pek çok araç ürünü satan işletmeden bu ürünleri temin edebilirsiniz. Jantlar, araçların teker içlerinin kirlenmesini engellemekte ve sağlıklı sürüş sağlamaktadır. 

Düzenli olarak jant temizliğinizi şu adımları izleyerek yapabilirsiniz:
Kir tabakasından arınmak için jantlarınızı bol su ile yıkayın,
Derin bir kovada, araç şampuanını köpürterek, yumuşak süngerle uygulayın,
Kirlerin kabarması için bekledikten sonra sünger yardımıyla köpükleri temizleyin,

Bol su ile jantı arındırın,

Temizlenen jantınıza, jant asidi sıkarak kurumasını bekleyin,
Özel üretim yağlı boya fırçalarıyla, jantınızı iyice ovun.
İyice kurumadan aracınızla yola çıkmamaya özen gösterin, kuru ve kirli halinden çok daha hassas olan temiz jantlarınız, kir ve pisliklerin yapışması için açık hedef haline gelebilir. Bunun sonucunda da tekrar jantlarınızı temizlemeniz gerekebilir.

Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Jantlar, araçların daha gösterişli ve parlak görünmesini sağlar. Bu yüzden temizliğinde ve bakımında özen gösterilmesi gerekir. Yumuşak süngerler kullanmak, jantların yüzeyinin çizilmesini engeller. 

Böylece araçlarınızın ilk günkü gibi parlamasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta, herhangi bir şampuan yerine araç için özel üretilmiş şampuanlar kullanmaktır. Bu şampuanlar, araçlarınızın jantlarına yapışmış olan kirlerin türüne göre üretilmiş kimyasallar içermektedir. Sıradan şampuanlar yerine özel şampuanlar hem daha efektif hem de ekonomik olacaktır.

Parlatma Fırçası Muadili

Parlatma fırçaları, her arabada olması gereken bir ürün değildir. Çevrenizde parlatma fırçası ürünü satışı yapılmıyorsa, geniş üçlü bir yağlı boya fırçası da işinize son derece yarayacak bir ekipman haline gelebilir. 

Özellikle parlatma kısmında yumuşak fakat tam verim veren fırçalar kullanılması, hem çizilmeyi engeller hem de yüksek parlaklık alınmasını sağlar. Jantlarda su ve sabun kullanıldıktan sonra, temizliğin uzun süre kalıcı olması için parlatıcı asitleri tercih edilmesi, sürücülere de kolaylık sağlamaktadır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum