İkinci El Araba Alırken Araba Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir arabaya sahip olmak isteyenler, piyasada sayısız seçenekle karşılaşmaktadırlar.

 İkinci El Araba Alırken Araba Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
11 Şubat 2020 - 21:58

Renk, model, konfor ve çekiş gücü… Hal böyle olunca kişiye en uygun arabayı belirlemek biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Sıfır araba tercih etmeyecekler de tercihlerini ikinci el arabalardan yana kullanırlar. Böylece uygun fiyatlı araba sahibi olacaklardır. Fakat bu durum olumlu kadar olumsuz sonuçlar da doğurabilir.
 İkinci el araba alırken yapılacak seçimlerde dikkat edilmesi gerekenler, yazının devamında açıklanacaktır.

 İkinci El Araba Nedir?
 
Piyasaya çıktığı tarih itibariyle satın alınıp kullanılmış ve satışa sunulmuş arabalar ikinci el olarak tabir edilmektedir. Satışa çıktığında aynı model ve yıla sahip arabaların farklı fiyatlandırmaları bulunduğu görülmektedir. Bu durum arabanın sahip olduğu sorun ve hasarlara bağlıdır.

 İkinci El Araba Alırken Araba Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 İkinci el araba alırken doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Seçim yaparken dikkat edilecekler:

 Fiyatı
 Teknik Kontroller
 Araç Özellikleri
 Arabanın Popülaritesi
 Satış Sebebi
 Hasar Kaydı
 Arabanın Fiyatı
 
Araba alırken öncelikle bütçeye uygun bir model belirlenmelidir. Yüksek fiyatlı modeller elbette göze daha cazip gelecektir fakat satın alındığı takdirde ödeme zorluğu başlayacaktır ve mevcut bütçeyi olumsuz etkileyecektir. Bunun yanı sıra araç alım-satım işlemlerinde fiyat dışı ödemeler de göz önünde bulundurulmalıdır.
 İkinci el arabanın fiyatının yanı sıra aynı arabanın piyasadaki fiyatlandırılmaları da araştırılmalıdır. Daha uygun fiyata veya aynı fiyata sıfır araba özelliklerine sahip bir araba bulmak mümkün olabilir.

 Teknik Kontroller

 İkinci el araba satın alınacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli maddelerden biri, aracın teknik kontrollerinin yapılmış olmasıdır. Teknik kontroller ile ne denmek istiyor sorusunun cevabı ise, arabanın iç özellikleri, aksesuarları, parçaları, boyası ve lastikleri kapsayan kontrollerdir. Bu kontroller arabanın geçmişi hakkında bilgi sahibi olmayı sağlamaktadır.

 Araç Özellikleri

 Arabanın kilometre kontrolleri, bakımları, klima sistemlerinin durumları hakkında bilgi almayı sağlamaktadır. Araç içi ve dışı özellikleri eğer kişi kendi fark edemiyorsa, konu hakkında yetkili kimseden araba özelliklerini inceleyip paylaşması istenmelidir.
 
Arabanın Popülaritesi

 Eğer araba uzun süreli kullanılamayacaksa arabanın popülaritesi önemli bir husustur. Çok talep gören bir arabayı satmak daha kolay olacaktır ve satış fiyatı da diğer modellere göre yüksek olacağından yüz güldürecektir.

 Satış Sebebi

 İkinci el araba alınırken mutlaka satış sebebi sorulmalıdır. Araba, meydana gelmiş bir kaza sonrası mı satışa sunulmuş? Kullanım süresi ne kadar? Motorunda herhangi bir arıza mevcut mu? Satış öncesi bakımları yapıldı mı? Bunlar ve benzeri soruları sormak araç geçmişi hakkında önemli bilgilere sahip olmayı sağlar ve cevap sonunda gerekli görülürse diğer araba çeşitlerine bakılır.

 Hasar Kaydı

 İkinci el araba satın alınırken arabanın makbuzları, ruhsatları ve hasarsız olduğuna ve herhangi bir cezası bulunmadığına dair kayıt mutlaka incelenmelidir. Arabanın çalıntı olmamasına dikkat edilmeli ve gerekirse birçok yetkili kişiden bu konuda destek istenmelidir. Çalıntı arabalar veya araba parçaları kişiyi zor duruma sokacak, ödenmiş mevcut parayı kaybetmesine, hırsızlıkla suçlanmasına ve ceza almasına sebebiyet verecektir.
 
Son olarak, ikinci el araba satın alırken seçilecek araba modeli ne olursa olsun pazarlık yapılmalıdır. Pazarlık sayesinde mevcut fiyattan daha uygun bir fiyata araba sahibi olunabilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum