Egzozdan Neden Çiğ Yakıt (Kokusu) Gelir?

Araçların egzozlarından zaman zaman çiğ yakıt gelebilir. Egzozdan gelen yakıt kokusunun sebebi de budur. Araçların egzozundaki çiğ yakıt; motorda yanma işlemi gerçekleşmeden yakıtın doğrudan egzoz kanallına atılmasına denilmektedir.

Egzozdan Neden Çiğ Yakıt (Kokusu) Gelir?
14 Şubat 2020 - 01:55

Aracın egzozundan çiğ yakıt gelmesinin farklı sebepleri vardır. Araçta kullanılan yakıt türüne göre egzozdan çiğ yakıt atılmasının sebepleri değişebilir. Çünkü dizel motorlar ile benzinli motorların çalışma prensipleri birbirinden farklı özelliklerdedir. 

Egzozdan çiğ yakıt atılması yakıt tüketimini ve aracın performansını önemli derecede etkilemektedir. Araçların egzozundan çiğ yakıt gelmesinin sebeplerinde iki önemli husus vardır. Bunlardan birincisi mekanik arazılar diğeri ise sürücü kaynaklı sorunlardır.

Egzozdan Gelen Çiğ Yakıtın Mekanik Sebepleri

Aracın egzozundan çiğ yakıt gelmesine mekanik yani aracın motor bileşenlerinde yaşanan sorunlar sebep olabilir. 

Egzozdan çiğ yakıt gelmesinin mekanik sebepleri arasında;
Aracın hava filtresi
Yakıt filtresi
Enjeksiyon arızası
Yakıt hattı tıkanıklıkları
Yakıt ve hava sensörü arızası
Aracın bakımlarının yapılmaması
Gibi etkenler bulunmaktadır.

Aracınızın egzozundan gelen çiğ yakıtların kesilmesi için bu mekanik akşamların kontrol edilerek ve değiştirilerek çözümü mümkündür.

Egzozdan Gelen Çiğ Yakıtın Sürücü Kaynaklı Sebepleri

Araçların egzozundan gelen çiğ yakıtın mekanik sebepleri üzerinde gereken çalışmalar yapılmış ve çiğ yakıt atımı halen devam ediyor ise sorun sürücü kaynaklı olabilir. Aracın kullanılması sırasında yapılan bazı hatalı hareketler yakıtın motorda yakılmadan egzozdan atılmasına sebep olmaktadır. 

Sürücü kaynaklı egzozdan çiğ yakıt gelmesine sebep olan durumlar;

Aracın devirsiz kullanılması
Fazla gaza basılması
Rampalarda yüksek vites kullanmak
Motorun boğdurulması
Araca gereğinden fazla yük almak
Aracın egzozundan çiğ yakıt gelmesine yol açmaktadır.

Aracınızda doğru sürüş tekniklerini öğrenerek egzozdan çiğ yakıtın atılmasını engelleyerek ve yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Eski tip arabaların birçoğu karbüratörlü motora sahiptir. Karbüratörle motorda yakıt gaz pedalı tarafından pompalanır. Çalışmayan arabada gaz pedalına basmak motora gereksiz bir yakıt pompalar ve bu yakıt doğrudan egzozdan atılır.

Egzozdan Çiğ Yatık Gelmemesi İçin Yapılabilecekler

Aracınızın egzozundan çiğ yakıt gelmesini engellemek için yapılaması basit işlemler vardır. Aracın mekanik bakımlarını zamanında yaparak hem egzozdan çiğ yani yakılmadan atılan yakıtları kesebilir hem de bu sayede ciddi bir yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

Aracın iyi bir performansla çalışması için yakıt ve hava karışımlarının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken yakıt ve hava filtrelerinin değiştirilmesidir. Ayrıca motora hava girişi sağlayan kanalların temiz ve açık tutulması gerekir. Sürücüler araç kullanırken aşırı gaz vermekten kaçınarak egzozdan yakıt gelmesini önleyebilir. 

Özellikle rampa çıkışlarında arabanın sesini dinleyerek vites ayarlarını yapmak önemli bir yöntemdir. Yüksek viteslerde çıkılan rampalarda aracın sesi boğulmaya başladığı andan itibaren yakıtın büyük bölümü yanmadan egzoz kanallarına atılmaktadır. Bu durum aracın içerisinde yakıt kokusu ve egzozdan çiğ yakıt gelmesinin en önemli sürücü kaynaklı hatasıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum