Dört Çeker Araçların Avantajları

Yakın zamanda üretici firmalar dört çeker araçlara ağırlık vermeye başladı. Bu durum insanlarında bir şekilde ona yönelmesine sebep oluyor. Dört çeker, motorun 4 tekere birden güç uygulama sistemine verilen addır.

Dört Çeker Araçların Avantajları
11 Şubat 2020 - 18:48 - Güncelleme: 11 Şubat 2020 - 18:57

Genelde arazi araçlarında uygulandığını düşünebilirsiniz ama yüksek güçlü spor araçlarda ve elektrikli modellerde 4 çeker kullanılıyor. Sokaklarda gördüğümüz o araçların çoğu 2 çeker. Ya önden ya arkadan çekişliler. 4 çekerlerde de iki farklı tür vardır. Sürekli kullanılan ve istenildiği zaman kullanılan diye. 

Daimi kullanılan sistemde güç sürekli, her şartta 4 tekerleğe iletilir. Gerektiğinde kullanılan sistemde ise, araç normalde 2 çeker diferansiyeli kullanır. Ne zamanki zorlanır ya da isteğimizle düğmesine basarız, aktif olur. 4 çekerin avantaj kadar dezavantajları da mevcuttur. Önce dezavantajlarından bahsetmek isterim.

Dört Çeker Araçların Dezavantajları

Fiyat olarak ciddi farklılıklar söz konusu. 4x2 bir çekişli motora göre 4x4 çekişler fiyat olarak fark ediyor.

Araçların mevcut ağırlıkları vardır. Ancak 4x4 de fazladan parçalar eklendiği için araç daha bir ağır oluyor. Bu da yakıt tüketimine doğrudan etkisi oluyor.
4x4 sayesinde araç daha kolay hızlanıyor. Düşük viteslerde bu farkı görebilirsiniz. Ancak hız limiti diğerlerine göre düşük oluyor.

Dört Çeker Araçların Avantajları

Motor gücü 4 tekerleğe birden iletildiği için adeta yola yapışıyor. Muhteşem bir tutuş ile patinajı önlüyor.

Patinajı engelleyen bu sistem sayesinde araç lastikleri daha uzun ömürlü oluyor ve sizi ekstra masraftan kurtarıyor.

Virajlara ani ve sert şekilde girseniz bile dört çeker sayesinde savrulma olasılığı minimuma iniyor.

Karlı, topraklı, çamurlu gibi yollardan çok rahat bir şekilde çıkıyor.
Gücün eşit bir şekilde paylaştırılması neticesinde ilk kalkışlarda çok rahat bir şekilde hızlanıyor. Yokuşlarda rahatlıkla yol alabiliyorsunuz.

Performans olarak asfalt dahil olmak üzere her türlü yolda maksimum seviyededir.

Dört Çeker Araçta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dört çeker araçların avantajları ve dezavantajlarından bahsettik. Bunları göz önünde bulundurup alıp almamakta ona göre tercihinizi yapın. Dört çeker aracı biraz gözünüzde abartıp ta onu fazla zorlamayın. Çünkü arazide uzun bir süre zaman geçirip, aracı fazlasıyla yıpratırsanız size kötü bir sürpriz yapabilir. Nihayetinde 4 çeker demek ekstra güç kullanmak demektir. Bu gücü aşırı miktarda kullanırsanız motor size uyarı verecektir.

Dört Çeker Araç Kullanımı Kolay mıdır?

Dört çeker araçları kullanmak sıradan normal araçları kullanmaya benzer. Yani bir farkı yoktur. Sadece dediğimiz gibi birazcık huyunu bilmek gerekiyor. Gerekirse arazi sürüş eğitimi konusunda kurslardan destek alabilirsiniz. Hatta alırsanız bu sizin ve aracınız için iyi olacaktır.

Evet, bu sistemi tercih etmek, aslında birazda sizin yaşam tarzınızla alakalı bir durumdur. Doğaya düşkün, gücü seven, yola hakim olmak isteyen, engelleri zorlanmadan aşan, lastikleri daha kısa sürede parçalamak istemeyen, zorlu kış şartlarında keyif almak isteyen herkesin tercihi dört çeker araçlar olmalıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum