Debriyaj Kaçırıyor Arızası Nedir? Debriyaj Neden Kaçırır?

Debriyaj kaçırıyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Sürücü şikayetlerine göre debriyaj en çok; motor henüz soğuk iken, ilk çalışmada, aracın ilk kalkışında ya da yapılacak ilk hız pozisyonunda kaçmaktadır.

Debriyaj Kaçırıyor Arızası Nedir? Debriyaj Neden Kaçırır?
14 Şubat 2020 - 02:17

Araçtan araca farklılık gösterebilen debriyaj kaçırma sorunu, mesela yalnızca hız esnasında kaçırma gibi belirli sorunlar olabilir. Bu sürücü şikayetlerine ek olarak chip tunning iptali sonrası ve yüksek hız sırasında oluşan debriyaj kaçırma problemi olabilir.

Debriyaj Kaçırma Nasıl Belirti Gösterir?

Debriyaj kaçma nedenleri gibi belirtileri de farklılık gösterir. Debriyajın eski ya da sıfır olması bu duruma sebep değildir. Sıfır debriyaj içinde kaçırma sorunu gerçekleşebilir.

Debriyaj kaçırma kaynakları;
Debriyaj diski
Debriyaj baskı plakası
Debriyaj ayırma sistemi
Hatalı işlenen volan
Hatalı debriyaj montajı
Balata bitmesi
Balata yanması
Debriyaj çatalı takılı kalması
Balata yağlanması

Bu nedenlerden dolayı debriyaj kaçırma nedeni ortaya çıkabilir.

Debriyaj Kaçırma Sorununda Yapılması Gereken Kontroller

Debriyajın kaçırması halinde kontrol etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Araç için doğru parça kullanımı, volanın doğru işlenmesi, sürtünme yüzeyinin yağ ile kirlenme durumu, ayırma sistemi aşınma sorunu, ayırma sistem hareketi serbestliği, ayırma sistemi ayarlanması gibi durumlar kontrol edilmelidir. Diğer önemli kontroller; volan ve baskı plakası sürtünme yüzeyindeki yamulma ve deforme durumu, balataların perçin başına doğru aşınmış olma durumu yine kontrol edilmesi gerekli durumlardır.

Debriyaj Kaçırma Sorunu Sebepleri

Balatalar perçin baş kısmına kadar aşınmış ise; debriyaj kumanda mekanizması sert, kumanda sisteminin doğru ayarlanmaması, kumanda sisteminin sıfırlanmaması, hatalı sürüş, sık çalıştırma gibi sebeplerden dolayıdır. Bu durumda debriyaj baskı plakası için verimli bir bastırma kuvveti mevcut değildir. Balatalar yağ ve gres yağı ile büyük oranda kirlenmiş ise; şanzıman ya da motor contası arızalı, hidrolik kumandasında sızıntı, hatalı kullanım gibi durumlar neden olmuştur. Bu durumda debriyaj kaçırması, debriyaj balatasında yanma ya da ayrılma gibi durumlarla karşılaşılır.

Diğer Sebepler

Debriyaj balatası yanmış ve ayrılmış ise; aracı yüksek vitesle çalıştırma, bastırma kuvvet düşüklüğü, volanın gereksiz kalınlığı gibi durumlar neden olmaktadır. Sonuçta; aşırı ısınma ile balata üzeri tutturucu bozulmuştur. 

Balata tüm yüzeyle temas etmiyorsa; volan tekrar işlenmemiş, volan ve baskı plakası sürtünme yüzeyi aşırı ısınmaya bağlı yamulma meydana gelmiştir. Bu durumda sürtünme değerleri düşer. Debriyaj baskı plakası ısınmışsa; yağ ve gres kirlenmesi, ayırma sisteminde oluşan problemler, hatalı volan işlemesi sonucu volan kalınlığı sebep olur. 

Bu durumda aşırı ısınma meydana gelir. Kumanda sistemi aşınmışsa; kılavuz borusunda ve kumandada aşınma olmuştur. Diyafram yayı kırılmışsa; aşırı basınç sebep olmaktadır. Kılavuz kamlar üzerinde aşınmadan dolayı oluşan çıkıntılar ile debriyaja basarken kılavuz kamlar ile ayırma kolunun engellenmesi sonucu tutma kuvvetinin verimliliğini kaybetmesine neden olur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum