Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi

Aracınızı yokuş inerken boş vitese alarak kullanmak için öncelikle aracınızın manuel vites tipine sahip olması gerekir. Birçok sürücü yokuş inerken aracını boş vitese alarak yakıt tasarrufu yaptığını düşünmektedir.

Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi
11 Şubat 2020 - 18:19

Boş viteste araç yakıtının düşmesi için aracınızınız karbüratörlü olması avantaj sağlar. Enjeksiyonlu yakıt sistemine sahip araçların yokuşlardan inerken boş vitese alınması yakıt tasarrufu değil aksine fazla yakıt gitmesine sebep olmaktadır. Çünkü enjeksiyonlu araçlar hareket halindeyken vites boşta olsa dahi motora yakıt pompalama görevi devam etmektedir. 

Aracınızı boşa alarak ilerlediğinizde enjeksiyonlar tarafından motora pompalanan yakıtın büyük bölümü güç üretimi için gereken yanma olmadığı için egzozdan dışarıya atılmaktadır.

Boş Viteste Araç Kullanmanın Sakıncaları

Yokuşlardan aşağıya aracınızla inerken vitesi boş konuma almanız eğim sebebiyle yüksek hızlara çıkmanızı sağlamaktadır. Aracınızın yüksek hızlara çıkması sürücünün araç üzerindeki kontrollünü kaybetmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda güvenli bir sürüş yapma olanağınız kalmaz. Bununla birlikte aracınızın çalışır durumda olması yüksek hızlarda boş vites dahi olsa yakıt tüketimini artıracaktır. Boş viteste yüksek hızlara çıkan araçların durma seviyeleri de epey uzamaktadır. İnerken yüksek hızlara çıkmak savrulma, kayma ve devrilme riskini oldukça yükseltmektedir.

Yokuştan İnerken Vites Kullanmanın Avantajları

Deneyimli bir sürücü tırmandığı yokuşun iniş kısmında aracını boş viteste kullanmaz. İnişlerde vites kullanmak aracın daha kontrollü bir sürüşe sahip olmasını sağlar. Aracınızı yavaşlatmanız gereken durumlarda vites küçültmeniz yeterli olacaktır. Motorlara yakıt pompalayan enjeksiyonlar güce ihtiyaç olmadığı için yakıt pompalamasını minimum seviyeye çekerek yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Aracın yokuştan inmesinde vites kullanmak aşırı hızlanmanın motor tarafından engellenmesini sağlayacaktır.

Yakıt Tüketimi Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Sürücüler basit bazı yöntemleri kullanarak yakıt giderlerinden ciddi oranlarda tasarruf sağlayabilir. 

Yakıt tasarrufu sağlayan yöntemler;

Aracınız ısınmadan hareket etmeyin
Ani fren ve hızlı kalkışlar yapmayın
Hareket halinde camları açmayın
Aracınızın bakımlarını zamanında yapın
Aracınıza fazla yük almayın
Kısa mesafelerde araba kullanmayın
Yokuşlarda klima çalıştırmayın

Bunlarla birlikte trafiğin yoğun olduğu saatlerden biraz önce veya daha sonraki saatlerde yola çıkmak fazla dur / kalk olmayacağı için yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Yakıt Tüketiminde Araç Bakımının Önemi

Aracınızın yakıt tüketimi düşürmek için periyodik bakımlarının yapılması önemli bir yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Motor yağı, hava ve yakıt filtrelerinin düzenli aralıklarla değiştirilmesi motorun daha düzgün çalışmasını sağlamaktadır. 

Bunlarla birlikte lastik havalarının kontrol edilmesi, rot ve balans ayarlarının yaptırılması yakıt tüketiminde önemli bir yere sahiptir. Lastiklerin birbirinden ayrı yönlere gitmesi gereksiz bir enerji kaybına yol açar. Bu sebeple lastiklerin her türlü bakımının yapılması yakıt sarfiyatını azaltacaktır. 

Ayrıca lastiklerin hava koşullarına uygun olarak seçilmesi yakıt ve sürüş güvenliğini olumlu yönde etkilemektedir. Yani aracınıza gereken bakımları zamanında yaptırarak yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum