Araçta Çocuk Koltuğu Kullanımının Önemi

Çocuklu ve arabası olan aileler için en önemli gereç oto koltuğudur. Oto koltuğu çocukların güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için tasarlanmış yeni nesil ürünlerden bir tanesidir.

Araçta Çocuk Koltuğu Kullanımının Önemi
11 Şubat 2020 - 20:30

Tamamen güvenlik amaçlı kullanılmaktadır ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çocuk koltuğunun ihmal edilmesi kaza anında çocuğun zarar görmesine sebep olacaktır. Bu sebeple bu konuda son derece dikkatli olunmalı ve çocuğun yaş durumuna uygun olan oto koltuğu temin edilmelidir.

Çocuk Oto Koltuğu Kullanımının Yararları

Yetişkinler araç içi güvenliğini emniyet kemeri ile sağlamaktadır. Fakat bu kemerler küçük çocuklar için uygun değildir. Çocuk oto koltukları da bu noktada devreye girmektedir. 

Çocuk oto koltukları ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır;

Çocuk oto koltuğu kullanımı keyfi değildir. 1 Haziran 2010 yılında yasalaşmıştır.
Çocuğun kilosu 36 kg'nın altındaysa çocuk koltuğu kullanımı zorunludur.
Çocuğun boyu 1.35 cm'nin altındaysa çocuk koltuğu kullanımı zorunludur.
Satın alınan çocuk oto koltuklarının ECE R 44 standardına sahip olması gerekmektedir.

Tüm bunlara dikkat edildiğinde hem çocuğun güvenliği maksimum düzeyde tutulacak hem de herhangi bir ceza olayı ile karşılaşılmayacaktır.

Çocuk Oto Koltuğu Kaça Ayrılır?

Çocuğun kaza anında zarar görmemesini ve sabit kalmasını sağlayan bu koltuklar her yaş grubundan çocuk için uygundur. Çocuk koltukları çocuğun boyu, kilosu ve yaşına göre 3'e ayrılır. Yeni doğan bebekler ana kucağı tarzında üretilen oto koltukları ile arka koltukta seyahat ettirilmelidir. Çocuk koltuğu mutlaka arkaya yerleştirilmelidir. 

Bunun sebebi ön tarafta bulunan hava yastıklarıdır. 1- 4 yaş arası çocuklar için ise hareket edebilen oto koltukları çok daha doğru bir seçimdir. Çocuk biraz daha büyükse ve 6 -10 yaş aralığındaysa yükseltici bulunan modeller tercih edilmelidir. Bunlar çocuk için hareket imkanı sağlayacak ve sıkılmasını önleyecektir.

Çocuk Oto Koltuğu Montajı

Çocuğun yaşına ve kilosuna göre belirlenen oto koltuğu satın alındıktan sonra sıra montajına gelmektedir. Montaj en az koltuk seçimi kadar önemlidir. Bunun sebebi hatalı monte edilen çocuk koltuğunun kaza anında yerinden oynayabilmesi ihtimalidir. 

Bu tarz olayların sonuçları ağır olacağından koltuk ya çok dikkatli bir şekilde monte edilmeli ya da bir profesyonelden yardım alınmalıdır. Ayrıca koltuğun tam olarak nereye konulacağı da ailelerin kafasını karıştırmaktadır. Koltuk mutlaka arka koltuğa monte edilmelidir. Mümkünse sağ arka koltuğa takılması güvenliği arttıracaktır.

Çocuk Oto Koltuğu Aksesuarları

Bebeklerde oto koltuğu kullanımı biraz daha basit olsa da çocuğun yaşı büyüdükçe sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Çocuğun koltuğunda hareket etmemesi için bazı oto koltuğu aksesuarları kullanılmalıdır. Bunlar oyuncaklar veya koltuğa monte edilen figürler olabilir. Bunun yanı sıra sineklik ya da boyun koruyucu tarzı çocuk koltuğu aksesuarları çocuğun seyahatini çok daha güvenli ve konforlu bir hale getirecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum