Araçlarda Lastiklerin Ömrü, Lastiklerin Önemi ve Lastiklerin Yol Tutuşu

Araçlarda güvenli ve konforlu bir sürüş için en önemli hususlardan bir tanesi lastiklerdir. Araçların lastikleri yol ile tek bağlantı noktasıdır. Bu sebeple kaliteli bir lastiğe sahip olmak güvenli bir sürüşün en önemli parçasıdır.

Araçlarda Lastiklerin Ömrü, Lastiklerin Önemi ve Lastiklerin Yol Tutuşu
11 Şubat 2020 - 18:17

Lastiklerin kullanım ömürleri belirli bir km veya yıl olarak belirlenir. Araba lastikleri farklı ebatlara göre üretilmektedir. Her marka ve model arabanın lastik ölçüleri birbirinden farklı olabilir. Araba lastiklerinin güvenli bir yol tutuşuna sahip olması için farklı koşullar göz önünde tutularak seçim yapılmalıdır.

Araçlarda Lastik Ömrü Ne Kadar?

Arabalarda üretilen lastiklerin ömrünü belirleyen iki unsur vardır. Bunlardan ilki kullanılabilecek kilometreye göre belirlenmektedir. Arabanız için almış olduğunuz lastikleri 150 Bin kilometreye kadar kullanmak mümkündür. 

Lastiklerin ömrünü belirleyen diğer bir kriter ise yıldır. Bir otomobil için aldığınız lastikleri 10 yıla kadar kullanmak mümkündür. Fakat bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Bu da lastiklerin 5 yıl içerisinde sahip olduğu özelliklerin büyük bir kısmını kaybetmesidir. Sonuçta lastiğin dayanabileceği ekonomik bir ömrü bulunmaktadır. 

Akıllara şöyle bir soru gelebilir. Lastiği aldım 150 Bin km yapmadım ama 5 yılı veya 10 yılı geçtiğinde ne olur? Araba lastikleri için her ne kadar 150 Bin km’lik bir ömür öngörülse de 5 yılı geçtikten sonra lastiğin birçok özelliği kaybolmaktadır. Bu husus dikkate alınarak güvenli bir sürüş için lastiklerin yenilenmesi önerilmektedir.

Lastiklerin Yol Tutuşu Neye Göre Sağlanır?

Arabanızda kullanmak istediğiniz lastiklerden beklediğiniz yol tutuşunu sağlaması için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. 

Arabanın yol tutuşunu etkileyen hususlar arasında;

Hava koşulları
Yol koşulları
Arabanın özellikleri
Sürücü deneyimi
Lastik kalitesi
Lastik Özellikleri

Konularının bilinmesi önemlidir. Ülkemizde tüm sürücüler lastik seçimi yaparken sadece iki konu üzerinde durmaktadır. Bunlar yazlık ve kışlık seçeneğidir. Oysa daha güvenli bir yol tutuşu için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunlar arasında lastiklerin özellikleri ve kalitesi başta gelmektedir.

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Lastik seçimi yaparken ilk dikkat edilmesi gereken husus arabanızın lastik ebatlarını bilerek lastik almaktır. Alacağınız lastiğin hangi hava koşullarında kullanılacağı belirlenmelidir. Dört mevsim diye bir lastik kullanımı hiç de güvenli değildir. 
Lastiğin yol tutuşunu etkileyen en önemli husus lastiğin bileşenleridir. Lastik üretiminde kauçuk, lateks, tel ve kimyasal katkılar gibi bileşenler bulunmaktadır. Lastik imalat sürecinde içerisine eklenen her bir madde lastiğin farklı özelliklere sahip olmasına yol açmaktadır. Bu sebeple lastik seçimi yaparken bileşenlerine bakmak gerekir. 

Araç lastiklerinin kullanım ömrü hakkında verilen bilgiler dikkate alınarak seçilecek lastiğin üretim tarihinin yeni olmasına önem verilmelidir. Daha ucuz diyerek aldığınız bir lastiğin üretim tarihi eski ise bu lastik daha kısa sürede ömrünü tamamlayacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum