Araçlarda Fren Bakımı Nasıl Yapılır?

Frenler aracın güvenliği için dikkat edilmesi gereken aksamlardan birisidir. Bu nedenle frenlerin arıza çıkartmasını engellemek için fren bakımına özen göstermek gerekir.

Araçlarda Fren Bakımı Nasıl Yapılır?
14 Şubat 2020 - 01:40

Fren bakımı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları şu şekilde açıklayabiliriz:

Fren Bakımında Yapılacak Olan Kontroller

Fren bakımında yapılacak olan bazı kontroller vardır. 
Bu kontroller ise şunlardır:
Fren diskleri
Fren balataları
Kampana sistemi
Fren hidroliği
Bilgisayarlı ABS

Fren bağlantı hortumları kontrolleri gibi birçok kontrol fren bakımı kapsamında yapılır. Bu bakımlar yapılmadığı durumlarda hem sürücü hem de trafikte bulunan tüm insanlar tehlikeye girmiş olur. Bu nedenle de fren sistemlerinin kontrolü düzenli olarak yapılması gerekir.

Fren Balatası Veya Fren Disklerinin Bitmesi Nasıl Anlaşılır?

Fren balatası veya fren disklerinin bitmiş olduğunu şu durumlar oluştuğunda anlamak mümkündür:

Aracın, fren diskinde çizgiler bulunuyorsa ya da diskin çerçevesi altında bir oyuntu meydana gelmişse, fren diski bitmiş demektir. Bu gibi durumlarda frenlerin bakımı mutlaka yapılmalıdır.

Frene basıldığında tiz bir ses duyuluyorsa bu durumda da kesinlikle frenler kontrol ettirilmelidir.

Frene basıldığında araç eskiye göre daha uzun bir sürede yavaşlıyor ya da duruyorsa fren sistemi kontrolü sağlanmalıdır.

Fren balatalarının kalınlığı, bir parmaktan daha aşağıya doğru inmişse fren kontrolü yaptırılmalıdır.

Bunların dışında da frene basıldığı anda boşluk hissi meydana geliyorsa yavaşlama ya da durmada zorlanılıyorsa fren hidrolik sıvısı da dahil edilerek araç fren kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

Fren Balataları Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Fren balatalarının değiştirilmesi konusunda herhangi bir zaman aralığı belirlenmemiştir. Çünkü her aracın sahip olduğu özellikler farklılık gösterir. Ancak sıklıkla fren balataları bakımına dikkat edilmelidir. Fren balataları belirli dönemlerde kontrol edilirse bir arıza meydana gelmeden önce önlenmiş olur. Bunun yanında fren balatalarının kontrolü sürücüler tarafından yapılmamalıdır. Çünkü sürücüler, bazı hataların farkına varamayabilir. Bu nedenle balataların kontrolünü alanında uzman kişiler yapmalıdırlar.

Fren Hidroliği Ne Zaman Yenilenmelidir?

Uzmanlar tarafından her yıl fren hidroliğinin yenilenmesi gerekir. Fren hidroliği yenilenme işlemi kesinlikle işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu işlemi sürücüler gerçekleştirirse fren aksamında sorunlar yaşanabilir ve sonuçta araç güvenliği tehlikeye girmiş olur.

Fren Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Fren bakımı ya da kontrolü için periyodik olarak belirlenmiş araç bakım zamanlarını takip etmek gerekir. Motor bakım işlemlerinin yanında frenlerin bakımı da yapılması gerekir. Bunun dışında, frenler hakkında herhangi bir şüphe duyulduğu zaman hemen gerekli olan fren kontrolleri yapılmalıdır.

Fren Bakımı Yapılmadığında Ne Gibi Durumlarla Karşılaşılır?

Fren sistemi, araçların en önemli aksamıdır. Bakım yapılmayan bir fren sistemi yavaşlarken ve dururken zorlanır. Bu durumdaki bir fren sistemiyle yola çıkmak da tüm insanların can güvenliğini tehlikeye sokar. Bu nedenle fren sistemi kontrollerine özen gösterilmesi gerekir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum