Arabam Çalındı Ne Yapmam Gerekiyor?

Maalesef ülkemizde de yaygın sorunlardan biri oto hırsızlığıdır. Çeşitli yöntemlerle ve hiç beklemediğimiz anlarda yaşanan bu vaka, hepimizin başına gelebilir.

Arabam Çalındı Ne Yapmam Gerekiyor?
13 Şubat 2020 - 20:05

Bu yazımızda sizlerin arabam çalındı ne yapmam gerekiyor? Nasıl önlemler anabilirim? Hırsızlığın ortaya çıkaracağı, maddi ve yasal problemler karşısında neler yapmanız gerek anlatacağız.

Arabanın Çalınmasına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Arabanızın üzerinde kısa süreli bile olsa anahtarınızı bırakmayın ve camlarınızı kontrol ediniz.

İçi boş bile olsa, çanta, anahtar, evrak, cüzdan, ceket gibi hırsızların ilgisini çekebilecek malzemeleri araba içinde bırakmayınız.

Direksiyon, pedal, vites kilidi gibi mekanik güvenlik önlemleri alınız.
İç ve dış temaslara karşı alarm sistemi kurunuz.
Park ettiğiniz yerde görevliden mutlaka makbuz isteyiniz.
Park ettiğiniz otoparkın güvenliğinden emin olunuz.
Aracınızda mobil takip yapabileceğiniz GPS kurunuz.
Aracı satın alırken yedek anahtarı da alınız. Alamazsanız arabanın kilit sistemini değiştiriniz.

Çalınmaları da kapsayan sigorta yapınız. Böylelikle hırsızlığın doğurduğu maddi yükümlülüklerden kurtulabilirsiniz.

Arabam Çalındı Ne Yapmam Gerekiyor?

İlk yapmanız gereken şey 155’i arayarak polise bilgi vermektir. Ardından da en yakın karakola giderek arabanızın çalındığına dair tutanak tutmaktır. Tutanak tuttururken dikkat etmeniz gerekeler ise;

Araca dair mümkün oldukça detay vermek, varsa ayırt edici bir özelliği, tutunmağa yazdırmak. Sizin vereceğiniz ayırt edici detaylar arabanın daha hızlı bulunmasına yol açabilecek etkenlerdendir.

Aracın en son nerede olduğunu ve çalındığını fark ettiğiniz saatleri detaylıca tutacağa işletin.

Ardından 5 gün içinde sigorta ve aracı şirketi arayıp hırsızlığa dair bilgi vermeniz gerekmektedir. Sigorta şirketleri, aracınızı sigortalatırken sundukları poliçeler farklıklık gösterebilmektedir. Sigorta yaptırırken, hırsızlığa karşı hangi düzeyde garanti sunduklarını mutlaka sorun.

Arabanızın Bulunmaması Halinde Ne yapmanız Gerekiyor?

Hırsızlık durumlarına karşı yasal bekleme süresi 30 gündür. 30 gün boyunca arabanız bulunmamışsa, arabanızın hala bulunmadığına dair ilgili makamlardan bir yazı alıp sigorta şirketi ile iletişime geçiniz. Sigorta şirketi aracınızın hala bulunmadığını teyit ettikten sonra, Trafik Tescil Müdürlüğüne başvurarak, ‘çalınmıştır’ ibaresi bulunan ruhsatı alarak aracın trafikten silinmesini sağlayın.

15 gün içinde Gelir İdaresi Başkanlığına veya ilgili vergi dairesine, aracın tescil kaydının silindiğini belirten dilekçeyi sunun.

Aracın borcu varsa, borcunu kapatıp, evraklarınızı sigorta şirketine sununuz. Sigorta şirketi ilgili incelemeyi yaptıktan sonra tazminat bedelinizi belirler.

Sigorta Şirketinin Tazminat Bedeli İçin İstediği Evraklar Nelerdir?

Poliçenin aslı ve kopyası
Ödediğiniz Poliçe prim makbuzları
Fotoğraf
Aracın 30 gün içinde bulunmadığına dair rapor.
Araç ile birlikte çalınan eşyaların faturaları
Sigortalının beyanı
Bu evraklar ile ilgili süreçler izlendiğinin akabinde, sigorta şirketi aracınızın ikinci el fiyatını belirleyip ödeme yapar. Buna itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bu tür problemlerde anlaşma yoluna gidilir.

Sigorta zararınızı karşıladıktan sonra aracınızın bulunması durumunda, araba sigorta şirketinin malı olarak kabul edilir. Sigorta şirketi arabanızı geri alma opsiyonunu size sunar.

Sigorta Hangi Durumlarda Zararı Karşılamaz?

Sigorta şirketleri çalınma durumuna karşı detaylı bir süreç izlerler. Ve bu süreç içinde yaptıkları incelemelerde, sizin ihmalkarlığınızın hırsızlığa yol açtığı tespit edilirse, zararınızı karşılamazlar.

Nedir Bunlar?

Kapı ya da camların açık bırakılmış olması.
Kontak anahtarın araba üzerinde bırakılmış olması
Anahtarınızın ele geçirilmiş olması
Aracınızı sizin deneme sürüşü yapmasına izin verdiğiniz kimselerce çalınması halinde.

Otoparklarda anahtar teslimi sonucu yaşanan çalınmalara

Yani sizin ihmalkarlığınızı sebep olduğuna kanat getirilip, delillendirdiklerinde, sigorta şirketleri ödeme yapmayı kabul etmezler. Bundan ötürü yukarda saydığımız önlemleri alamız ve maddi manevi zarara uğramamanız için çok önem arz etmektedir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum