Arabada Kör Nokta Nedir?

Araba sürmek için oturulduğunda ön taraf rahat bir şekilde görülebilir. Fakat araç kullanırken sadece önü görmek yeterli olmaz. Ön tarafın görülmesi kadar yanların ve arka tarafında görülmesi önemli ve gereklidir. Arabanın yan aynaları ile dikiz aynası bunu önemli ölçüde çözüme ulaştırır.

Arabada Kör Nokta Nedir?
12 Şubat 2020 - 20:14

Yan aynaların açısına göre boş görünen bir şerit olsa da, yanda bir araç olma ihtimali bulunur. Bu görüş açısında olmayan, görünmeyen noktalar kör nokta olarak adlandırılır. Günümüzde kör okta olayına çözüm amaçlı yeni tip aynalar kullanılır. Bu yeni tip aynalar önemli ölçüde kaza oluşumunun önüne geçer.

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Kör nokta uyarı sistemi, günümüzde pek çok araçta bulunan bir sistem olarak karşımıza çıkar. Güvenli bir sürüş sağlamak amacı ile yan aynalara konulur. Aynada bulunan sensör ve kamera sayesinde yanda araç varsa bu algılanır ve aynada ışık yanar. Böylece sürücü uyarılarak olası kazaların önüne geçilir. Kör nokta nedeni ile özellikle şerit değiştirirken kazalar meydana gelir. Fakat geliştirilmiş olan bu sistem sayesinde pek çok kazanın ortadan kalktığı ifade edilir.

Kör Nokta Uyarı Sisteminin Önemi Nedir?

Kör nokta uyarı sisteminin geliştirilmesinin amacı, kazaları önemli ölçüde azaltmak idi. Bu nedenle de ilk olarak 2003 yılında ortaya çıkarıldı.
Kör nokta uyarı sisteminin önemi şu şekildedir:

Kazaları azaltır
Sürücüyü uyarır
Yan tarafta araç olduğunu bildirir
Rahat bir şekilde şerit değiştirmeye yardımcı olur
Kör nokta sürücü dikkat etse bile farkında olamayacağı bir durum olabilir. Bu nedenle kör nokta uyarı sistemlerinden yararlanmak hem can hem de mal güvenliği açısından faydalı bir sistemdir.

Kör Nokta Kontrol Edilebilir Mi?

Kör nokta kontrol edilmesi zor bir durumdur. Sürücünün hem önüne bakarken hem de yandan araç gelip gelmediğini hızlı bir şekilde kontrol etmesi gerekir. Genel olarak yandan gelene aracı fark edemedikleri için kaza yaptıklarını söylerler. Özellikle bunun kontrolünü yapamayan sürücülerin kör nokta sistemlerini tercih etmeleri önerilir. Aynalar sürücüye göre düzgün bir şekilde ayarlanır ise, kör nokta daha kolay kontrol altına alınır. Dikiz aynası da bu konuda yardımcı olacak diğer bir araçtır.

Kör Nokta İçin Omuz Üstü Bakış

Kör nokta konusunda en önemli manevra, omuz üstü bakış ile araçları kontrol etmektir. Şerit değiştirme niyetine girildiği zaman ilk olarak aynalara bakılır. Daha sonra yine şerit değiştirmeden hemen önce omuz üstünden bakarak araç olup olmadığına bakılması gerekir. Kafa tam omuza dönük olarak çevrilmez. Çünkü öyle yapılırsa bu sefer sürücü önünü göremez ve aniden bir aracın yavaşlaması sonucunda kaza meydana gelebilir. Burada yapılacak olan hareket, hafifçe kafa çevrilip göz ile yan tarafların kontrol edilmesidir. Böylece hızlı bir şekilde bakılabilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum